Naprawdę wiele firm wybiera leasing w celu sfinansowania swoich bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem i rozwojem przedsiębiorstwa. Natomiast od 2001 roku mogą korzystać z niego również osoby prywatne. Jeśli więc potrzebny jest Ci nowy samochód wystarczy wynegocjować dobre warunki i już można ruszać w trasę.

Decydując się na współpracę leasingową trzeba co miesiąc spłacać określone z góry raty. Pieniądze trafiają do strony finansującej, czyli firmy zajmującej się leasingiem lub producenta samochodu. Często w umowie ustala się, że po upływie określonego czasu i spłacie wyznaczonej kwoty pojazd przechodzi na własność osoby, która go użytkuje. Jednak biorąc kredyt można stać się posiadaczem samochodu od razu. Dlaczego coraz więcej osób wybiera leasing? Przede wszystkim nie wymaga on początkowego wkładu własnego. Decyzja o podjęciu współpracy jest szybka i nie wiąże się z nią dopełnienie wielu formalności. Nie trzeba też płacić prowizji bankowej. Wysokość rat może być negocjowana. Zresztą symulację całego leasingu można przeprowadzić wcześniej w domu. Wystarczy zdobyć podstawowe informacje od potencjalnych leasingodawców, a następnie skorzystać z kalkulatora rat leasingowych dostępnego w Internecie.

Zresztą osoby decydujące się na wzięcie samochodu w leasing często wcale nie planują stać się jego ostatecznymi posiadaczami. W związku z tym mają do wyboru leasing odnawialny lub standardowy. W przypadku leasingu odnawialnego czas użytkowania samochodu trwa najdłużej 3 lata. Po tym okresie trafia on do leasingodawcy, który oferuje nam kolejny samochód. W ten sposób można cały czas jeździć nowym samochodem. Co prawda nie jest się nigdy jego właścicielem, ale za to co miesięczne raty są niższe. Poza tym jeśli jednak osoba użytkująca zdecyduje się na zakup zawsze jest to możliwe. Leasing standardowy dotyczy osób, które są pewne iż po zakończeniu spłaty rat chcą stać się właścicielami pojazdu. Aby podpisać umowę i rozpocząć użytkowanie samochodu trzeba udowodnić, że posiada się źródło stałych dochodów na odpowiednim poziomie. Natomiast przy wpłacie początkowego wkładu własnego wystarczająca będzie informacja o wysokości zarobków. Umowy standardowe zawierane są na okres od 1 do 5 lat.