Bardzo często leasing porównywany jest do dzierżawy. Natomiast zanim ktoś zdecyduje się na taki sposób finansowania, na przykład samochodu, powinien zapoznać się dobrze z jego zasadami.

Obecnie oferowane są nie tylko leasingi dla firm, ale także dla osób fizycznych. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że korzystając z auta które zostało wzięte w leasing nie jest się jego właścicielem. Brak całości środków finansowych na zakupienie samochodu nie wyklucza natomiast jego używania i całkowitego przejęcia w przyszłości. Oczywiście zawsze można wziąć kredyt, natomiast wiele osób i firm stwierdza iż sprawdzony leasing jest naprawdę korzystną formą korzystania z danego pojazdu.

W praktyce wygląda to tak, że wybrany samochód zostaje zakupiony przez firmę leasingową i właśnie ona staje się jego właścicielem. Natomiast osoba, która zwróciła się do towarzystwa leasingowego z propozycją współpracy wynajmuje pojazd i ma wyłączne prawo nim jeździć, dzięki temu że wpłaca regularnie ustaloną sumę pieniędzy. Wszystko zostaje oczywiście wcześniej ustalone i dokładnie opisane w umowie leasingowej. Czas wynajmu zostaje również z góry określony. Po jego upłynięciu osoba czy firma, która do tej pory dzierżawiła pojazd ma prawo go zakupić. Natomiast możliwy jest też tzw. leasing bezpośredni, czyli bez uczestnictwa firmy leasingowej.

Sprawy, które warto ustalić również w umowie to sprawa ubezpieczenia i naprawy ewentualnych szkód. Chodzi przede wszystkim o to kto będzie zwierał umowę z ubezpieczycielem i kto będzie opłacał ubezpieczenie, gdyż dopuszczalne są różne możliwości. Tak czy inaczej chyba wszyscy leasingobiorcy chwalą sobie to, że wszelkie formalności są tutaj stosunkowo mało skomplikowane oraz że nie wymaga się od nich żadnego wkładu własnego, aby mogli korzystać z samochodu. Poza tym właściwie wszelkie warunki są zwykle do negocjacji – czas trwania umowy, wysokość rat, waluta w jakiej będą spłacane. Decyzja o przyznaniu leasingu jest również bardzo szybko wydawana. To wszystko powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na leasing zamiast kredytu.